Uploaded Ad

Varsity 'T' Hall of Fame - Alphabetical List

Courtesy: Toledo Athletics
Release: 01/01/2007
Send this article to a friend Print RSS
RELATED LINKS

Varsity 'T' Hall of Fame by Induction Class

Alphabetical List
Dodge Alexander Football, Men's Track
John Allen Men's Cross Country
Al Alvarez Men's Basketball, Baseball
Harold Anderson Men's Basketball Coach
Bob Aston Men's Basketball
Bill Backensto Men's Basketball, Baseball
Al Baker Football
Don Baker Football
Frank Baker Football
Patty Barrett Softball, Volleyball
Bob Beemer Football
Tom Beutler Football
Aaron Bivins Football
Jim Blanchard Men's Swimming
Dick Bonacci Wrestling
Calvin Bostic Men's Track
Mark Brandon Football
John Brandeberry Head Football Coach
Bill Bronikowski Baseball
Dan Bukovich Football
Occie Burt Baseball, Football
Jerry Bush Men's Basketball Coach
Bill Buss Men's Golf
Jeff Calabrese Football
Candy Campbell Women's Track
Mike Carmen Football
Robert Caverly Football
Marshall Carlson Men's Basketball, Golf
Kahli Carter-Wilson Women's Basketball
Cal Christenson Men's Basketball
Charles Chuckovits Men's Basketball
Frank Clemons Men's Basketball, Football, Men's Track
Stan Clarke Baseball
Emerson Cole Football
Roger Coe Baseball
Larry Cole Men's Basketball
Dave Connelly Baseball Coach, Men's Basketball Coach, Athletic Director
Gene Cook Men's Basketball, Baseball, Football
Shauna Cottrell Women’s Soccer
Jim Cox Men's Basketball
Dick Craig Football, Men's Track
Ken Crots Football
T. Dale Crow Men's Basketball
Charles Cupp Men's Basketball, Baseball
Kimberly D'Angelo-Jones Women's Basketball
Jim Day Football
Tia Davis Women's Basketball
Warren Densmore Football, Men's Track
Lisa Donnelly Denstorff Women's Tennis
Robert Dixon Football
Dan Draeger Men's Swimming
Angela Drake Women's Basketball
Dana Drew-Shaw Women's Basketball
Mike Ducey Men's Tennis
Tom Duncan Football
Harold Dunn Football, Men's Track
Chuck Ealey Football
Matt Eberflus Football
Brian Eisner Men's Tennis Coach
Dean Eisner Men's Tennis
Paul Elzey Football, Wrestling
Brian Engel Men's Tennis
Ken Epperson Men's Basketball
Kelvin Farmer Football
Bill Fennelly Women's Basketball Coach
Andy Fisher Men's Basketball
Don Fair Football
Todd France Football
Roland Gandy Team Physician
Jay Gast Men's Basketball
Bob Gerber Men's Basketball
Max Gerber Sports Information Director
Richard Gordon Football
Bruce Gradkowski Football
George Grailer Football/Men's Basketball
Bob Graney Basketball Manager
Jim Gray Football, Men's Track
John Greco Football
Murray Guttman Men's Basketball, Baseball
Dave Hamler Football, Men's Track
Jim Harding Football
Chuck Hardy Football, Men's Track
Dave Hardy Football, Football Coach
Charles Harmon Baseball, Men's Basketball
Byron Harris Men's Track
Latoja Harris Women's Basketball
Bob Hayes Football, Men's Basketball, Men's Track
Brad Heaven Men's Golf
Barney Hein Baseball & Team Physician
Ned Hein Team Physician
Gary Hinkson Football
Pat Hintz Men's Basketball
Tim Hirt Men's Golf
Dorian Hooker Men's Track & Field
Aaron Hopkins Men's Track
Roy Hummel Men's Basketball
Richard Huston Baseball, Football
Ryan Huzjak Football
Justin Ingram Men's Basketball
Erin Jamieson Women's Swimming
Linda Janicki Women's Basketball
A.C. Jenkins Football
Curtis Johnson Football
Tami Johnston Softball
Bill Jones Men's Basketball
Larry Jones Men's Basketball, Baseball, Men's Track
Stan Joplin Men's Basketball
Ron Junko Wrestling
Nick Kaczur Football
Earl Kaiser Men's Basketball, Men's Track
Mike Karabin Baseball
Troy Keegan Baseball
David Keller Wrestling
Ken Keller Football, Wrestling
Mike Kennedy Football
Steve Kerlin Wrestling
Rhonda King-Randolph Softball
Harvey Knuckles Men's Basketball
Kim Knuth-Klaer Women's Basketball
Don Kotnik Men's Golf, Men's Golf Coach, Football
Tom Kozelko Men's Basketball
Frank Kralik Football, UT Historian
Pete Kramer Football, Men's Tennis
David Krol Baseball
Harry Lanzi Wrestling, Football
Mike Larsen Men's Basketball
Frank Lauterbur Football Coach
Dick Leffler Wrestling
Lucretia LeGault Women's Basketball
Jay Lehman Men's Basketball
Mel Long Football
Christin Chadwick Lucas Softball
George Machoukas Football
Francis Maher Football
Mitch Maier Baseball
Tom Marsh Baseball
Phil Martin Men's Basketball
Len Matuszek Baseball, Men's Basketball
Casey McBeth Football
Tim McCann Men's Swimming
Andy McCollum Football
Megan McKinley-Deal Women's Swimming and Diving
John Meier Men's Golf
Kelly Meinhart Softball
Eddie Melvin Men's Basketball Coach
Neal Mersch Baseball
Ned Miklovic Men's Basketball, Football
Dick Miller Men's Basketball
Mel Miller Football, Track & Field
Steve Mix Men's Basketball
Lance Moore Football
Steve Morgan Football
Greg Morton Men’s Tennis, Men’s Basketball
Roland Moss Football
Ken Moyer Football
John Muenzer Men's Swimming
John Murphy Football Coach
Bill Nagy Men's Tennis
Adam Najarian Football
Robert Nash Men's Basketball, Football, Baseball
Jim Nice Athletic Trainer
Robert Nichols Men's Basketball, Men's Basketball Coach
Jim Nicholson Football Coach
John Niezgoda Football
Mimi Olson Women's Basketball
Bill Orwig Football Coach, Men's Basketball Coach
Ted Ossoff Men's Golf
Clarence "Red" Palm Football
John Papcun Men's Basketball
Mike Parker Men's Basketball
Jalen Parmele Football
George Patterson Men's Basketball
Henry Patterson Men's Track & Field
Bob Pawlak Men's Basketball
John Pazdzior Men's Basketball
Paul Peer Baseball
Lee Pete Football, Baseball
James Pierce Football, Men's Track
John Pilewski Baseball
Gary Pinkel Football Coach
Frank Pizza Football
Robert Pocotte Baseball
Bart Quinn Men's Basketball
Mike Rachuba Baseball
Dr. Shantel Ransom Thomas Women's Track & field
John Rapparlie Men's Basketball, Baseball
Jim Ray Men's Basketball
Pat Reilly Wrestling
Tim Reiser Men's Basketball
Lenny Rhodes Men's Basketball
Bob Rose Football
Jane Roman Women's Basketball
John Ross Football
Leigh Ross Softball
Clarence Russell Men's Track
Stan Sanders Baseball Coach
A.J. Sager Football, Baseball
John Wesley Saunders Football, Basketball
John F. Savage Administration
Kelly Savage Women's Basketball
Joe Scalzo Wrestling
John Schneider Football
Steve Schnitkey Football
Joe Schwartz Football
Paul Sehzue Men’s Track, Football
Kim Sekulski Women's Basketball
Tim Selgo Men's Basketball
Don Seymour Football
Myron Shapiro Wrestling
Casey Shaw Men's Basketball
Briana Shook Women's Track & Cross Country
Dan Simrell Football, Football Coach
Marty Slovak Football
Reyna Smith Women's Diving
Dave Speicher Men's Basketball
Sylvester "Sonny" Smith Football, Baseball
Vern Smith Athletic Director
Merrill Solowin Wrestling
Clarence Spears Football Coach
Dennis Spencer Men's Golf
Cheryl Sprangel Softball Coach
Gene Stauber Football, Football Coach
Brenda Steinbrunner-Vonderwell Softball
Greg Stempin Men's Basketball
Gib Stick Football, Men's Basketball
Chuck Stobart Football Coach
Arnold Straka Men's Basketball, Baseball
Jim Swaney Men's Basketball
Ken Swartz Men's Tennis
Gene Swick Football
Wasean Tait Football
Andrew J. Takacs Baseball
Julius Taormina Football
Chester Taylor Football
Craig Thames Men's Basketball
Jim Thibert Football
Haru Kimura Thompson Secretary
Mike Tippenhauer Baseball
Sam Tisci Football, Baseball
Dick Torio Wrestling, Football
Mel Triplett Football
Melvin Tucker Football/Baseball
Sara Vergote Women's Track and Cross Country
Jerry Wager Wrestling
Tom Ward Football
Jerry Welling Football
Don Wem Wrestling
Colin Westrich Football
Don Whiting Baseball
Dan Williams Football
DeSeana Williams Women's Volleyball
Ted Williams Men's Basketball
Doward Williamson Men's Track and Cross Country
Dick Wilson Wrestling
Greg Wojciechowski Wrestling
Ray Wolford Men's Basketball
Tony Wolodzko Football, Baseball
Don Wyper Football, Wrestling
Fred Zimmerman Football
Dallas Zuber Men's Basketball
Ted Zuchowski Football
Article Right Col Top Ad
Article Right Col Bot Ad
advertisement
advertisement
stop